Jdi na obsah Jdi na menu
 


Koně jsou velmi společenská zvířata a vyžadují společnost jak člověka,tak dalšího jedince svého druhu.Pokud se koni odepře kontakt s ostatními, může být kůň duševně i fyzicky postižen(neobvyklé chování,nezájem k práci,..).Stádo je kmen společenství koní.Je to pro koně bezpečnější než jeden kůň na dosah predátorům.

tady máte pár zajímavostí o řeči koně.

Rodinný život
Stádo se obvykle stáda z jediného hebce,několika klisen a jejich hříbaty.
Podomácku chovaní koně nemají možnost takhle volně žít.Aspoň trochu jim můžeme stádo přiblížit na pastvinách.

Výchova hříběte
Uvnitř stáda se také chová určitá disciplína.Kobyly bez pochyb rozeznají svá a cizí hříbata.
hříbata si obvykle hrají ve stádě, ale vždy se vrátí ke své mámě napít se od ní mléka.

Následování
Pokud se v dáli ozve šramot a vůdce stáda začne utíkat pryč, ostatní ze stáda vůdčího koně následují.Udržují v něm jakousi důvěru.
Tenhle styl se dá také využít při převádění neznalého koně přes překážku.Starší klisna(vůdce stáda) už tuto překážku zná a v klidu překážku překročí nebo přejde.Tímto i mladší kůň překoná strach a na překážku půjde snadněji.

Rychle odsud!
Koně mají od přírody vrozený instinkt utíkat a nebo útočit pokud se objeví nebezpečí.
Obvykle ale volí útěk.Stádo umožňuje větší bezpečí v tom, že několik koní se pase, zatímco další dávají pozor na možné nebezpečí.Pokud něco zaslechnou, dají ostatním znát postojem těla a stádo vyrazí pryč.Pokud není možnost utéct, kůň používá k boji zuby,kopyta a celé tělo. Koně jsou velmi chytrá a hbití zvířata.

Společnost je nutná
Koně neradi žijí o samotě.Je pro ně přirozené hrát si,žít,spát,... s ostatními koňmi.Jak jinak by mohli v klidu jíst,spát?koně spoléhají jeden na druhého a je pro ně těžké vypořádat se se samotou.Pokud se společenský kůň odloučí od ostatních, může začít pobíhat po ohradě,volat ostatní.Pokud mají s ostatními koňmi velmi úzký vztah, mohou být pak celý den nešťastní,rozzlobení,...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář