Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krok

základním a nejméně namáhavým pohybem koně je krok (rychlost 7 – 8 km/h), slyšíme při něm čtyři údery kopyt v pravidelných intervalech, jde tedy o chod čtyřdobý.

 1. Základní – silueta koně je kratší, šíji má kůň zvednutou a krk natažený, stopy zadních kopyt nekryjí stopy kopyt předních.
 2. Pracovní – je to druh kroku mezi základním a středním při němž je kůňObrazek v kontaktu s jezdcem prostřednictvím otěží a rovnováhy, rovnoměrně se pohybuje kupředu.
 3. Střední – postoj koně je mírně prodloužený, zvíře je v nenásilném kontaktu s jezdcovou rukou, kroky jsou delší.
 4. Prodloužený – při tomto druhu kroku dochází k maximálnímu vykročení koně, je to pohyb rytmický, hlava s šíjí zůstává volná, silueta koně je prodloužená, stopy zadních kopyt značně překračují stopy předních.

Klus

druhý základní, středně rychlý chod (rychlost asi 15 km/h)

 1. Základní – dosahuje se rychlosti kolem 200 metrů za minutu, silueta koně je zvednutá, záď podsunutá. Vykročení nesměřuje do šířky, stopy zadních nohou došlapují do stop nohou předních, je však efektní a dost vysoké.
 2. Pracovní – je to normální klus vycházejí z klusu základního, dochází u nějObrazek k širšímu vykročení. Fáze letu dosahují střední délky, stopy zadních kopyt došlapují do stop nohou předních.
 3. Střední – kůň vyvine rychlost kolem 250 m za minutu, krok je delší, stopy předních kopyt jsou překryty stopami kopyt zadních nebo je trochu překračují.Kůň sklání hlavu a šíji, mírně se mu prodlužuje silueta.
 4. Prodloužený – stopy zadních kopyt překračují stopy kopyt předních, kůň vykračuje maximálně zeširoka, fáze letu je nejdelší a tím pádem viditelná. Záď koně pracuje intenzivně, díky tomu se přední noha zcela natahuje a dělá daleký výkrok.


Cval

nejrychlejší a nejpůsobivější, ale za to nejnamáhavější chod koně, je cval – série skoků, ke kterým se končetiny odrážejí na tři doby.

 1. Sebraný – hlava je postavena skoro kolmo, skoky (foulée) cvalu jsou krátké,Obrazek rychlost se pohybuje kolem 225 metrů za minutu, silueta koně je vztyčená.
 2. Pracovní – je to cval praktický, volnější než cval sebraný, skoky cvalu jsou delší, šíje koně trochu spuštěná, rychlost se pohybuje kolem 250 metrů za minutu.
 3. Střední – je to volný, rytmický cval, hlava je mírně před kolmicí, skoky jsou delší, šíje lehce protažená. Rychlost se pohybuje kolem 300 metrů za minutu.
 4. Prodloužený – u tohoto cvalu jsou skoky dlouhé a mají rovnoměrné tempo. Těžiště koně se přesunuje mírně kupředu. Záď koně je aktivní, rychlost tu dosahuje kolem 400 metrů za minutu.

 

Trysk – je to nejrychlejší cval, jaký může kůň vyvinout. Při něm lze už jasně rozpoznat čtyři fáze. Nedá se tu už mluvit o žádném sebrání. Kůň přemisťuje své těžiště kupředu, záď vykonává obrovskou práci, protože žene tělo maximálně kupředu. Rychlost je 600 metrů za minutu (každý kůň má své individuální vlastnosti).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář