Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pokud jste po zralé úvaze zvážili všechna pro a proti, a přesto jste pevně rozhodnuti pořídit si vlastního koně, pokusím se nastínit, jak při koupi postupovat a co vše je ještě nutné promyslet. Při výběru vhodného koně vždy hraje roli především to, k čemu ho budete používat, zda se hodláte věnovat jezdectví nebo vozatajství a na jaké úrovni. Od toho se odvíjí kvalita, původ a tedy i cena koně. Pokud budete chtít koně pouze na rekreační ježdění a neuvažujete o účasti na závodech ani o chovu, pak vám postačí kůň se základní výkonností. V tomto případě není ani tolik nutné zohledňovat jeho původ. Nejrozšířenějším a cenově nejdostupnějším plemenem v našich končinách je stále český teplokrevník, byť i on je křížen s ušlechtilejšími plemeny. Cena takových koní je pochopitelně vyšší. Pokud uvažujete o účasti na jezdeckých soutěžích a máte náročnější ambice, pak je přirozeně nutné počítat s vyšší investicí. Dobře zvažte, jaké konkrétní disciplíně se chcete věnovat. Jsou plemena vhodná pro parkur, drezúru, western, vytrvalostní dostihy … Anglický plnokrevník je symbolem dostihů a kladrubský bělouš či vraník je ceněn jako kočárový kůň a to i za našimi hranicemi. Kladrubské koně používá do zápřahu například i dánský královský dvůr. Cena takových koní se už pochopitelně pohybuje v řádech statisíců korun. Za koně dnes můžete utratit i milion a více. Pro menší děti je ideální poník, i v tomto případě máte na výběr z několika plemen.
Dalším podstatným faktorem, který by jste při výběru měli zohlednit, je věk koně. Zde si dovolím zdůraznit jedno nepsané pravidlo, mohli bychom také hovořit o jakési nepřímé úměře. Vždy by mělo platit, mladý kůň patří do rukou pouze člověku s dostatečnými znalostmi a zkušenostmi. Jestliže se máte ještě sami co učit, mohu vřele doporučit koupi staršího zkušeného koně. Kůň získává s přibývajícími léty nejen zkušenosti, ale stává se také zpravidla vyrovnanějším a klidnějším. Bude vám méně vzdorovat a vymýšlet si méně lumpáren, což se pochopitelně často o mladém koni říci nedá. Ten na vás může zkoušet co vydržíte a od jezdce či trenéra je potřeba, jak se říká, pevnější ruka. Velmi důkladně uvažte koupi koně, který byl používán tzv. v „provozu“. Takového, na kterém se na jízdárnách a v terénu učí klienti, většinou začátečníci. Časté střídání jezdců je pro mnoho koní poměrně značná psychická a někdy i fyzická zátěž. Každý z nás má svůj určitý styl a pokud zvíře vystřídá za den několik lidí, může se to při nevhodném zacházení odrazit v jeho chování. Z původně klidných a vyrovnaných koní se tak časem mohou stát nervózní, kopaví a kousaví jedinci. Taková zvířata jsou v případě prodeje často nabízena za nízkou cenu.

Fyzická i psychická vyzrálost koně se liší plemeno od plemene, jedinci ušlechtilejších plemen, jako je například anglický plnokrevník, dospívají podstatně dříve než například český teplokrevník. Tento rozdíl v dospívání je ještě patrnější ve srovnání s plemeny chladnokrevných koní, ti dospívají průměrně až kolem pátého roku života. To je věk, ve kterém se angličtí plnokrevníci již běžně účastní vrcholových dostihů a jsou plně vyvinutí. Ať se rozhodnete jakkoli, ještě jednou důrazně opakuji, že nejhorší varianta nastane ve chvíli, kdy si nezkušený majitel pořídí mladého koně, který se sám musí ještě mnoho věcí naučit. Pro takového člověka se pak každá chvíle strávená na jeho koni stává noční můrou. Zvíře se může stát až nezvladatelné, v určité fázi už i pro zkušeného trenéra, který vám nemusí být schopen pomoci. Konce koní v takových případech bývají dost smutné. Majitelé se jich pokoušejí zbavit, mladí koně, kteří mají život před sebou a mnohdy by pod vedením zkušeného koňáka dosáhli slušné kariéry, končí dokonce i na jatkách. V řadě takovýchto případů jednání majitelů přeroste až v týrání koní a to zvláště tehdy, pokud nejsou schopni či ochotni se jich vzdát. Neposlušnost se pak často snaží řešit různými, zpravidla velmi svéráznými a pochopitelně zcela neodbornými metodami. V jejich rukou se tak objevují kromě biče i lopaty, násady a podobné nářadí, které nemá s jezdeckými pomůckami nic společného. Koně někdy končí zavření ve stodolách, protože se k nim majitel bojí přiblížit a světem se nesou historky o koních - zabijácích. Někomu přijdou předešlé věty možná zbytečné, možná i zbytečně tvrdé, ale stále se nedá říci, že by se takové případy nestávaly.
Vraťme se ale k samotné koupi koně. To, jak velkými znalci koní se cítíte být, nechám na vás. Mám ale za to, že i pro zkušeného koňáka, kterému už nejeden kůň prošel rukama, není výběr koně snadnou záležitostí. Koně nám samozřejmě prodá kdokoli, od seriozních majitelů až po pochybné handlíře. Jsou dokonce případy, kdy majitel promění na potřebnou dobu pomocí různých látek a přípravků agresivního koně v hodného beránka nebo udělá z maroda zvíře v plné kondici. Pokud se něco takového stane, máte přirozeně právo na odstoupení od kupní smlouvy a na vrácení peněz. Nicméně o tahanice a spory, zvláště pokud si bývalý majitel bude hrát na hloupého nebo nebude k zastižení, stojí asi málokdo. Pokud si nejste jen trochu jistí, obraťte se na člověka s potřebnými znalostmi a zkušenostmi. Například na majitele nebo ošetřovatele ze stáje, kam svého nového kamaráda chcete umístit. Je dobré přizvat veterináře, nechat důkladně posoudit zdravotní stav zvířete, což doporučuji zvláště v případě, když máte o zdravotním stavu nabízeného koně jakékoli pochybnosti. U dražších koní, určených pro sport, je takové vyšetření samozřejmostí. Veškeré veterinární záznamy, včetně očkování a odčervení, by měly být uvedeny v Průkazu koně. Očkuje se i odčervuje zpravidla dvakrát do roka. Na trhu jsou kombinované vakcíny, které chrání proti chřipce i tetanu nebo herpesu. V Průkazu koně by měla být vždy uvedena použitá látka, číslo šarže, datum aplikace a také jméno a podpis veterináře, který úkon prováděl. Bez těchto náležitostí nelze očkování ani odčervení považovat za prokazatelné. Při koupi koně vždy důsledně dbejte na to, aby měl prodávající tyto náležitosti v pořádku. Jde přece o zdraví vašeho budoucího čtyřnohého kamaráda a vašeho koně by v nové stáji mohli odmítnout umístit. Nadto vám hrozí sankce ze strany příslušných státních orgánů.
A jak postupovat, až dorazíte do nějaké stáje? Zásadní roli by měl hrát už první dojem, když k nabízenému koni přistoupíte. Cítíte se s tímto koněm dobře a jak se k vám chová? Zajímá se o vás nebo je apatický a nejeví žádný zájem o dění kolem sebe nebo se vám zdá dokonce agresivní a vy z něj máte strach? To všechno by vás mělo zajímat ze všeho nejdříve. Jako se k sobě hodí nebo nehodí dva lidé, stejně tak se k sobě může i nemusí hodit člověk a kůň. Pokud budete cítit od nabízeného zvířete určitý odstup, pak si ho raději ani nekupujte. S vaším budoucím koňským kamarádem by vám mělo být od první chvíle dobře a nevěřte příliš tomu, že čas něco napraví. Příčin vaší vzájemné averze nebo nedůvěry může být mnoho, například je dominantní kůň a vy se ho už od první chvíle podvědomě bojíte nebo je to přesně naopak.
Pokud ale máte za to, že jste si vzájemně padli do oka, přichází čas si koně vyzkoušet, a to ve všech ohledech. Hned na začátku zdůrazním slovo „vy“, protože to budete vy, kdo bude s koněm žít. Nenechte si od prodávajícího nic předvádět, sami si všechno vyzkoušejte, včetně nasazování ohlávky, uzdečky i sedlání a dávání nohou. Tak zjistíte nejlépe, jak se kůň chová. Je nutné vycházet z předpokladu, že je kůň na prodávajícího zvyklý a tak si k němu ledacos nedovolí. Zároveň očekávejte, že prodávající vyzdvihne přednosti zvířete, o slabinách, vadách a nedostatcích se pochopitelně příliš mluvit nebude. Tak je tomu při prodeji čehokoliv. I proto je dobré mít s sebou někoho dalšího, znalého koní, kdo vám řekne v případě potřeby nestranný posudek. Vše zkoušejte v klidu, případné chvátání ze strany prodávajícího může být rovněž znamením, že se snaží, aby nějaká vada nevyšla příliš najevo. Hlaďte koně po celém těle, všímejte si jak reaguje. Pak mu postupně zvedněte všechny nohy. Tím odhalíte případné vady, zejména na kopytech. Zároveň zjistíte, jak ochotně je dává. Jen dodám, že nejčastějším onemocněním kopyt je jejich zchvácení. Zdravá kopyta jsou hladká, v případě, že si kůň toto onemocnění v minulosti prodělal, jsou kopyta „varhánkovitá“. Koně jsou dále použitelní podle závažnosti tohoto onemocnění, naštěstí to ve většině případů neznamená žádná zásadní omezení. Pokud však pomýšlíte na závodění, dejte na doporučení veterinárního lékaře. Nezapomeňte si prohlédnout i zuby koně. Před sedláním koně vyhřebelcujte, tím prověříte jeho reakci na čištění. Na to nezapomeňte zvláště v případě, že bude zvíře přicházet do kontaktu s dětmi. Koně si vyzkoušejte pod sedlem nebo v zápřahu osobně, ale nechte si ho také předvést. Při osobní zkoušce prověříte jeho reakce a ovladatelnost, při předvedení odhalíte případné vady, zejména kulhání. Vady nohou je možné zjistit nejlépe při práci na lonži v kruhu, neboť nohy koně jsou na vnitřní straně více zatěžovány. Případné kulhání se projeví nejvíce v klusu. Dejte si také pozor na takzvané stájové zlozvyky, jako například hodinaření nebo klkání. Nejenže by vám mohly pořádně otravovat život, ale některé z nich, jako právě klkání, může způsobit koním i vážné zdravotní potíže. Navíc někteří majitelé takovéto koně ve svých stájích odmítají, protože ostatní koně mohou tyto zlozvyky odkoukat a velice rychle se jim naučit.
Pokud je vše v pořádku a kůň vyhovuje vašim představám a požadavkům, přichází čas uzavřít kupní smlouvu. Před jejím uzavřením je možné požádat veterináře o provedení kompletního zdravotního vyšetření koně, jehož součástí je například i odebrání krve a laboratorní vyšetření. Myslím, že pro zájemce o koně na rekreační ježdění není něco takového nutné a veterinární prohlídka provedená na místě plně postačí.
Více by vás mělo zajímat, zvláště v dnešní době, zda je prodávající skutečně právoplatným a jediným vlastníkem koně. To lze velmi jednoduše ověřit na Ústřední evidenci koní ve Slatiňanech a to i telefonicky a na počkání. Stačí jen nadiktovat jméno koně a číslo výžehu. Bohužel, ač se jedná o živé tvory, z pohledu zákona se stále jedná pouze o věc, na kterou se tedy může vztahovat zástavní právo nebo může být součástí exekučního řízení. Pro neznalé připomínám, že dle současných zákonů je povinností každého majitele zaregistrovat do Ústřední evidence koní všechny koně, které má ve svém vlastnictví. Při nesplnění této povinnosti hrozí každému majiteli sankce. Doby, kdy řadě majitelů chyběly od koní všechny možné doklady, se už naštěstí stávají minulostí, ale vyjímky v podobě nezodpovědných majitelů se stále najdou. Podle současných zákonů musí být pro každého koně vystaven Průkaz koně. Tento výraz si rozhodně zapamatujte a bez tohoto průkazu žádného koně nekupujte! Je to vlastně jakási „koňská občanka“. Kromě veškerých veterinárních záznamů a záznamů o očkování a odčervení, je v tomto průkazu uveden právoplatný majitel koně. Dále je zde popis zvířete, číslo výžehu a další záznamy potřebné k jeho identifikaci. Pozor! Kupní smlouva není z pohledu zákona dokladem o vlastnictví koně a nemůže proto Průkaz koně nahradit. Průkaz koně od vás bude vyžadován i při účasti na všech soutěžích, výstavách a dalších akcích. Pokud majitel koně bude při prodeji tvrdit, že průkaz ztratil nebo ho nemůže najít, je to zkrátka jeho problém. V takovém případě musí nejprve požádat o vystavení nového průkazu, teprve potom se může prodej koně uskutečnit. Kupovat jakéhokoliv koně bez jeho průkazu je asi totéž, jako kupovat automobil bez velkého techničáku. Se změnou majitele souvisí ještě jeden úřední úkon, který budete muset bez zbytečného odkladu vykonat. Změnu majitele je nutno vždy nahlásit také na Ústřední evidenci koní do Slatiňan. Děje se tak pomocí formuláře „Hlášení o změně majitele“ a jak jsem zmínil, jedná se o povinnost kupujícího. Tuto skutečnost zmiňuji i proto, že kromě údajů o daném koni jsou na tomto formuláři nutné dva podpisy, bez kterých nelze převod úředně zaznamenat. Jak už asi tušíte, jde o váš podpis, jako nového majitele koně a o podpis prodávajícího, jakožto předchozího majitele. Nechte si tento formulář podepsat už v den prodeje, ušetříte si tak zbytečné cesty. A jak může taková kupní smlouva vypadat?
Ještě jednou zdůrazňuji, dokud nebudete držet Průkaz koně v ruce, kupní smlouvu rozhodně nepodepisujte.

Z Občanského zákoníku 40/1964 Sb § 620 vyplývá záruka při prodeji zvířat, záruční doba je 6 týdnů. V případě zjištění jakékoliv vady nebo onemocnění je přirozeně dobré jednat bez zbytečného odkladu. Čím více času od prodeje uběhne, tím se vám bude vše hůř prokazovat. Odstoupit od kupní smlouvy a požadovat vrácení peněz nelze samozřejmě v případech, kdy jste zranění koně způsobili sami, například při přepravě. Zde je nutno dodat, že pokud vám přepravu zvířete do nového místa zajišťoval prodávající, ať už vlastními prostředky nebo s využitím služeb třetí osoby, můžete v případě zranění zvířete způsobeného při manipulaci nebo při samotné přepravě, odstoupit od kupní smlouvy. V případě onemocnění zvířete je rozhodující, kdy onemocnění nastalo. Pokud budete chtít koně vrátit, může po vás bývalý majitel požadovat veterinární potvrzení, že nemoc koně začala skutečně ještě před jeho prodejem. Na druhou stranu vám plně postačí, pokud bude v tomto potvrzení doloženo, že samotné onemocnění začalo až po prodeji koně, ale zvíře mělo určité indispozice již předtím. Jak jsem již uvedl, v kupní smlouvě by mělo být vždy prohlášení prodávajícího, že kůň je prodáván v dobrém zdravotním stavu. Pro úplnost uvedu zákony, vztahujícími se k chovu a obchodu se zvířaty, ve kterých si můžete podrobně vyhledat veškeré podmínky. Jsou to: Zákon 40/1964Sb,§620 (Občanský zákoník, záruční doba u prodeje zvířat) a zákon 149/ 2004 Sb. (úplné znění zákona č. 246/ 1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání).

Přeji vám, aby jste se svým novým koněm zažívali jen to dobré. Aby vašeho nového kamaráda či kamarádku nepotkaly žádné nemoci a úrazy, aby jste si každou chvíli užili bez jakýchkoliv nepříjemností. A až bude jednou třeba rozloučit se se svým koněm definitivně, vzpomeňte si na všechno co vám dal a co všechno pro vás udělal váš koňský přítel.

KUPNÍ SMLOUVA

PRODÁVAJÍCÍ
Jméno, RČ, bydliště, telefon

KUPUJÍCÍ
Jméno, RČ, bydliště, telefon

1. PŘEDMĚT SMLOUVY
Jméno koně, datum narození koně, pohlaví (klisna, hřebec, valach), číslo výžehu, životní číslo, barva koně případně jiné specifické znaky. Jména obou rodičů prodávaného koně včetně data narození (mělo by být uvedeno v průkazu koně).

2. KUPNÍ CENA
Kupní cena………… Kč byla uhrazena panem/paníline a přijata panem/paní, datum a místo.

3. KUPUJÍCÍMU BYLY PŘEDÁNY TYTO DOKLADY
Kupujícímu byl předán Průkaz koně (evidenční číslo) a jiné další dokumenty (např. výpis z plemenné knihy, atd. - není nutné).

4. PROHLÁŠENÍ O ZDRAVOTNÍM STAVU KONĚ
Kupující prohlašuje, že byl seznámen se zdravotním stavem koně. Prodávající prohlašuje a stvrzuje svým podpisem, že nezatajil kupujícímu žádné vady ani onemocnění koně, není si vědom jakýchkoliv skutečností, které by byly na překážku řádnému užívání koně a předává koně v dobrém zdravotním stavu. (V případě, že by jste přebírali koně s některými vadami, musí být konkrétně vyjmenovány)

Místo a datum.
podpis prodávajícího podpis kupujícího
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Anketa

(Hanísek, 26. 11. 2008 21:21)

Ahoj..Mohla by si mi hlasovat pro mojí kobylku..ted pořádáme mezi koníkama soutěž a já chci aby mi kobylka vyhrála.Kdyby si mi chtěla poslat hlasík tam mi napiš na email: muj email haninka.12@seznam.cz Nemusíš hlasovat jen ty.Budu moc ráda, když mi napíše víc lidiček, kteří navštěvují tento blog. Budu moc ráda..Anketa končí v sobotu tak se mi prosím ozvěte do pátku Ahojvšichni :-*