Krok
Je to nejdůležitější chod, nejpomalejší, nejméně namáhá a kůň vydrží déle pracovat (používá se při těžké práci např. u chladnokrevníků).
- rychlost koně v kroku je 6 - 8 km/h
- čtyřdobý chod, slyšíme 4 údery kopyt, každé dopadá zvlášť
- krok by měl být čistý, živý, prostorný a jistý
- odchylkami mohou být mimochod či kohoutí krok
Klus
Je to druhý chod koně, nejspolehlivější a nejpoužívanější na velké vzdálenosti. Trénovaný kůň vydrží asi 15 km, po oddechu v kroku může pokračovat v klusu.
- rychlost koně v klusu je 4m/s (15km/h). Klusáci 42 - 50 km/h, ale jen na kratší vzdálenosti
- dvoudobý chod, v jeho rytmu vysedáváme (při pracovním klusu sedíme hluboko v sedle), nohy dopadají diagonálně (pravá přední a levá zadní zároveň)
- klus rozlišujeme pracovní, střední (lehký) a prodloužený
Cval
Dal by se definovat jako řada skoků pravidelně se opakujících. Je to nejrychlejší a nejnamáhavější chod. Skoky jsou vyvolány silnou akcí zadních končetin, které hřbetním svalstvem nadnesou předek.
- rychlost v terénu je až 30 km/h, plnokrevníci na dráze běží rychlostí až 60 km/h (na kratší úsek)
- nohosled - začíná-li levá zadní, pokračuje pravá zadní a levá přední a konečně pravá přední (kůň cválá vpravo) a začíná-li pravá zadní a končí levá přední, kůň cválá vlevo
- při přímém pohybu je koni lhostejné, na kterou nohu cválá. Naopak však na obvodu kruhu nebo v zatáčce musí být "výkonnou" nohou noha vnitřní, tzn. že vpravo musí kůň cválat na pravou nohu, vlevo na nohu levou. Výraz "kůň jde na špatnou nohu" znamená, že kůň cválá vpravo na levou nohu. Jestliže použijeme výraz "kůň křižuje" znamená to, že přední část cválá třeba na pravou nohu a zadní cválá na levou nohu.
Trisk
Nejrychlejší chod koně.
- čtyřdobý chod, stejně jako v kroku slyšíme údery všech čtyř kopyt
Komentáře
Přehled komentářů
Nejrychlejší chod koně je cval, trysk je od cvalu pouze odvozený a vzniká rychlejším kmitem nohou koně při cvalu ... Ale jinak krásný článek =)
Chody koně
(Anonym =p, 7. 9. 2014 15:21)