Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čištění je jednou ze základních věcí, kterou budete muset podstoupit, pokud si nějakého koně pořídíte. Hlavním účelem čištění je odstranit z povrchu koňského těla nečistoty a zbylé šupinky odumřelé kůže tzv. lupy, které mohou způsobit ucpávání kožních pórů, čímž se omezí pocení a dýchání. Koně bychom neměl čistit při krmení.

Dále tím odstraňujeme nechtěné návštěvníky (vši, svrab, apod…) a zároveň je prováděna masáž a prokrvení svalstva. Koně chované venku nepotřebují tolik čištění jako ti ustájení, ale i jim musíme věnovat určitou péči. Čištěním také přispějete i k jeho (celkovému???) dobrému vzhledu. Jestliže vlastníte více než jednoho koně, tak není od věci mít pro každého koně vlastní čistící soupravu a to každou uloženou odděleně a označenou, vyhnete se tak v případě onemocnění nějakou infekcí přenosu na ostatní jedince.

Prostředky pro čištění

Prostředků k čištění srsti máme na výběr z velkého množství výrobků. Jsou to různé druhy kartáčů, hřbílek, škrabek, rýžáků a nepřeberné množství hřebenů.

Hřbílko

- masírujeme kůži a odstraňujeme ze srsti nejhrubší špínu může být kovové, gumové nebo plastové.

Kartáč

- kartáčováním vyčesáváme z kůže prach, nečistoty a napomáháme srsti, aby se leskla. Kartáče jsou různých tvarů a dají se rozdělit na tvrdé, měkké, jemné a hrubé.

hrubý kartáč

jemný kartáč

Rýžový kartáč

- ten nám slouží k čištění kopyt nebo jím lze nahradit běžný kartáč.


Houba

- dále se používá houba na vytírání očních koutků, nozder, pohlavních orgánů a okolí řitního otvoru. Je dobré mít houbičky barevně odlišné, ať víte, kterou máte co čistit..nemůžete jednou houbou čistit řitní otvor a oční koutky apod. !!!

Hřeben

- ten se používá k česání a protrhávání žíní a hřívy.

Háček na kopyta

- slouží k čištění kopyt.

Dále se používá nesolený tuk nebo vazelína na mazání kopyt, která zabraňuje vysoušení kopyt a nanáší se na stěnu, chodidlo a rohovou střelku kopyta.

Stětec na kopyta

-praktická pomůcka k mazání kopyt

Stěrka

-slouží ke "stáhnutí" vody nebo potu koně, např po plavení

Postup při čištění

Čištění by mělo být prováděno nejméně dvakrát denně, tedy ráno a večer. Koně bychom neměl nikdy čistit při krmení. Zaručeně bychom ho tím rušili, ale také bychom znečisťovali krmivo.

Při čištění postupujeme od hlavy k zádi. Začíná se čistit krouživým pohybem za pomoci měkkého gumového hřbílka, tím odstraníme hrubou nečistotu. Poté koně čistíme pomocí žíněného kartáče, abychom odstranili vykartáčovanou špínu. Nejvhodnější místo pro čištění je venku, aby prach zůstával mimo stáj. Veškeré tahy provádíme vždy po směru růstu srsti.

Ocas a hřívu rozčesáváme v pramenech hrubým rýžovým kartáčem nebo hřbílkem.

Oči a nozdry otřeme navlhčenou houbou. Jinou houbou otřeme kořen ocasu. Na závěr čistící procedury otřeme koně suchým hadrem pro vyleštění srsti.

Kopyta čistíme kovovou škrabkou, také vždy před a po jízdě. Po odstranění nečistoty z vnitřní strany kopyta a vyčištění střelky namažeme kopyta speciální vazelínou.

Obecně o čištění

Jednou ze základních věcí v péči o koně patří pravidelné čištění. V srsti koně, která je zanedbávána se mohou parazitovat vši a roztoči. Takto postižený kůň bývá velice nervózní a většinou si napadená místa může rozdrbat až do krve. Čištění koně neslouží jen jako hygienická potřeba, ale i jako masáž, napomáhá prokrvovat kůži a svalstvo. Dále podporuje činnost žláz či látkovou výměnu a tím víš přispívá k celkově lepší kondici koně

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář