Jdi na obsah Jdi na menu
 


Při koupi koně prezentovaného jako přiježděného a ježděného, bychom si měli dát pozor na spoustu věcí! Velmi často jsou koně prodáváni z důvodů vážných zlozvyků, které znepříjemňují práci s ním.
Někdy je velmi těžké odhalit je na místě a proto je dobré vymínit si raději více návštěv, koně si vyzkoušet v co nejvíce možných situacích pod sedlem a to třeba i netypických.

Kousání při dotahování podbřišníku
Pokud dotahujeme podbřišník u sedla, kůň se šklebí a snaží se vás kousnout, čím více dotahujete tím je agrese větší.
Příčina je buďto v hrubém dotahování najednou a ne postupně nebo měl koník v minulosti otlak či odřeninu a jeho jezdec nenechal rány dostatečně vyhojit a dotahování podbřišníku způsobovalo koni bolest.


Nafukování
Koník se při dotahování podbřišníku nadechne a "drží hrudník roztažený". Vyfoukne se někdy až po nasednutí a pár krocích. Podbřišník je tedy nedotažený a vám hrozí pád při sklouznutí sedla na bok. Proto je dobré umět dotahovat sedlo i ze hřbetu koně.
Příčina je opět v přílišném dotahování v minulosti.


Neschopnost stát při uvázání
Pokud chcete koníka uvázat při sedlání, čištění apod. začne se s úvazkem prát a couvat. Snaží se ze všech sil utrhnout, používá k tomu váhu celého těla.. V případě, že jsou vazák a ohlávka natolik silné, že nepovolí, nastane obrácená reakce koně a ten skočí proti úvazišti a může se velmi vážně zranit.
Příčin je několik. Nedostatečný výcvik, to znamená, že koník žijící v boxu a na pastvině nebyl nikdy vázán, potom i přiježděnost bude pochybná. Koník zažil něco nepříjemného při uvázání, buďto ho něco velice vylekalo nebo bolelo.Koník poznal někdy v minulosti, že když se mu podaří utrhnout, může utéci a zbavit se tak dotěrného člověka se sedlem.


Uhýbání při nasedání
Nechte si předvést nasednutí prodávajícího na koně bez pomoci druhé osoby. Pokud koník uhýbá nebo se dokonce rozejde či rozeběhne bez pobídky, je jezdec na nejlepší cestě k úrazu. Příčina je v uspěchaném výcviku nebo byl jeho dosavadní jezdec nešetrný a uštědřil koníkovi při nasedání nějaký ten kopanec či ránu bičem.


Kousání do nohou jezdce
Když už se vám podaří nasednout, koník se vás snaží kousnout do nohy a je velice nepříjemné, povede-li se mu to. Příčina někdy bývá v překrouceném podbřišníku či shrnuté podložce, jindy je to důsledek nadměrného používání ostruh.


Vzpínání se a vyhazování
Jsou koně, kteří nenaznačují žádný problém až do chvíle, kdy nasednete a pobídnete je. Příčiny jsou opět v nějaké špatné zkušenosti s člověkem, cizí jezdec je větší důvod ke strachu.


Uskakování
Jedete krajinou a kocháte se, spokojeni, že koník, kterého jste si vybrali, je super a najednou "šup". Skok do strany a vy sedíte na zemi a nechápete, co se stalo. To jen koník velmi dobře umí odhadnout okamžik, kdy se vás spolehlivě zbaví. Ve většině případů ví také, že když uteče, má od jezdce pro ten den pokoj.
Příčina- někdy v minulosti se mu to náhodou povedlo a on si to zapamatoval a zřejmě i znovu vyzkoušel. Inteligentní koník, že?!


Pulování
Někdy chybně přisuzované pouze vysloužilým dostihovým koním.
Stává se, že klidná vyjížďka se pro vás stane peklem. Naklušete nebo nacváláte a kůň se utrhne jako lavina a běží bezmyšlenkovitě "tryskem" a nedá se zastavit. Velmi často se takto koník projeví při zpáteční cestě do stáje nebo v místě, kde jeho předešlý jezdec často vyžadoval rychlý cval.


Kopání a kousání po koních
Je to nepříjemný zlozvyk, který koníka vyřazuje ze společných vyjížděk s kamarády. Někteří koně kopou jen po cizích koních, čemuž se lze částečně vyhnout, ale problém je, když kope i po kolegovi ze stáje.
Příčina bývá buďto v tom, že koník byl dlouho ustájen sám a občasné setkání s koňmi jej traumatizovalo nebo jen nesnáší být horší než první, nesnese, aby ho jiný kůň předběhl nebo jen předešel. Tento zlozvyk mívají častěji klisny, ale ani valachům a hřebcům se nevyhýbá.


Nadměrné zvedání hlavy
Koník je velmi citlivý v hubě a jezdec používá zbytečně ostré udidlo. Spousta lidí tento problém řeší různými průvlečkami a pomocnými otěžemi. Koník, který při kontaktu ruka-otěž-udidlo prudce zvedne hlavu, jakoby vám chtěl vyrazit zuby, se současně prohne ve hřbetu a není schopen se "podsadit". Je to ale jen vyhánění čerta ďáblem. Většinou by pomohlo měkké udidlo a trpělivost. Stane-li se ale z toho zlozvyk, je to složitější. Průvlečky to ale nevyřeší. Mnohem důležitější je trpělivost a umění naslouchat svému koni.


Chytání otěží

Vzniká u mladého koníka, který si jen hraje a chytá otěže do zubů. Pokud mu to nedovolíme a odnaučíme ho těmto hrátkám včas, bývá to bez větších problémů. Jestliže však při tom koníka necháme a bereme to dokonce jako legraci, vypěstujeme zlozvyk, který postupem času kůň dokáže řádně využít a nečekaně otěž překousnout nebo vás prudkým trhnutím vyhodit ze sedla.


Plazení jazyka
Je spíše estetická záležitost, která může mít buďto mechanické příčiny (úraz), nebo se koník snaží zbavit udidla a po čase se zaměří na svůj jazyk a tzv. ho vystavuje.Neschopnost přijmout udidlo
Koník se všemožně brání přijmutí udidla do huby, běžné pomůcky selhávají. Kůň může být až agresivní. Můžeme použít různé druhy bezudidlových uždění (bosal, hackamore) a to přijímá bez problémů. Příčina je buďto v citlivosti při růstu špičáků a po ukončení problém mizí nebo ve špatném růstu zubů ( tzv prasečí zuby). Ale také po použití nesprávného udidla a necitlivé ruky jezdce, tedy opět bolest.


Přecilivělost uší
Koník nesnese přetažení uzdečky či ohlávky přes uši a opět může být agresivní. Řešení je v rozebrání uzdečky a postupném připevňování na hlavě koně s notnou dávkou trpělivosti. Důležité jsou doteky rukou na hlavě a uších koně.
Příčina je úraz nebo nemoc temene, týlu nebo samotných uší. Někteří koňaři se také vyžívají v bití koní přes uši, koník se pak o ně bojí i dlouhou dobu po té.


Závislost na koních
Koník není schopen vzdálit se od kamarádů. Vyjížďky zvládá pouze za svým stájovým kolegou.
Příčina je v nedostatečném výcviku, jeho bývalý jezdec jezdil pouze v doprovodu. Takoví koně bývají špatně přiježděni, protože jezdec se pouze vozil.


Protahování otěží
Je zpočátku banální trhnutí hlavy, po čase koník nesnese žádný kontakt ruka-otěž-udidlo a reaguje stále prudčeji. Představte si ale cval v lehkém sedu, kdy byste měli mít koně na otěži a on vám prudce trhne rukama. Nepříjemné, že?! Takovýto koník nemůže být prezentován jako dobře přiježděný. Jeho výcvik byl nedostatečný, jeho jezdec je lajdák.


Pasení
Koník nejprve protáhne otěž a povede-li se mu to, nic mu nebrání v tom, aby si ukousl trávu. Z tohoto zlozvyku mám "husí kůži" a ač vám teď mohu připadat jako nepřející, věřte mi, že jde o jeden z nejhorších zlozvyků vůbec. Nejhorší proto, že spousta jezdců to za zlozvyk vůbec nepovažuje a naopak -své koně v tomto chování podporují. Musíte si uvědomit, že pro koně i vyjížďka pod sedlem je zaměstnání, pást se může v ohradě.
Ono to vypadá neškodně. Jedete krajinou krokem a povídáte si s kamarádkou, proč by si koník nemohl sem tam kousnout a zpříjemnit si cestu?! Pro koně se však toto chování stane běžnou samozřejmostí. Představte si teď ale situaci, kdy si jen tak cváláte po louce a vychutnáváte si volnost. Najednou však váš kůň ucítí trs voňavého, šťavnatého jetele. Prudce zabrzdí a okamžitě sehne hlavu. Proč taky ne, vždyť mu to nikdy nikdo nezakazoval. Vy ale pokračujete v pohybu vpřed a ošklivý pád na obličej je pouze vaše vina.
Držte se pravidla "kůň pod sedlem se nepase", na tuto činnost je určená ohrada. Pokud ji nemáte, vezměte koníka každý den na vodítko a dopřejte mu pastvu, ale neseďte mu při tom na hřbetě.
Pokud chcete nechat koníka odpočinout a popást na vyjížďce, zastavte, sesedněte, povolte mu podbřišník a ať se chvíli pase. Opět ale na něm neseďte.


Je toho hodně, že?! Doufám, že jsem vás tímto seriálem neodradila od koupě svého prvního koníka. Chtěla jsem vám jen pomoci, aby se ze splněného snu nestala noční můra. Mít vlastního koně je úžasná věc, žádný provozák na jízdárnách ho nemůže nahradit. Jen je potřeba vědět, jakého koně vlastně chci, a co od něho očekávám. Musím mít i jasno v tom, co mu mohu nabídnout. Pokud nejsem schopen koníkovi zabezpečit spokojený a šťastný život, je dobré si to uvědomit včas a neriskovat zklamání.


Přeji všem novým koňařům splnění všech snů po boku jejich nového čtyřnohého přítele a všem koním laskavého a pozorného pána či paní.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pozdě ale přeci.

(Karel, 3. 7. 2011 18:30)

Našel tyto www stránky.
Už jsem toho přečetl a vyslechl mraky, ale texty, vědomosti a rady tady nic nepředčí ... Vše na jedné hromádce.
Super.
Dík.