Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hřebelcování

Tak a teď si představ, že máš částečně ustájeného koně, se kterým docela dost pracuješ, a zrovna má letní srst. Právě ses s ním vrátila z dlouhé projížďky, takže bude mít nejspíš zablácené nohy a pod sedlem a podbřišníkem bude propocený. Jdeme na to!

1. Nejdřív koni sundej sedlo a uzdečku, nasaď mu ohlávku a přivaž ho. Pokud zrovna není čas krmení, vhoď mu do žlabu aspoň trochu sena, aby se při čištění nějak zabavil.

2. Rýžovým kartáčem očisti zaschlé bláto a vykartáčuj nečistoty a zpocená místa. Pokud je vedro a kůň je zpocený, můžeš ho očistit navlhčenou houbou. Při tréninku však dbej na to, aby se úplně nesplavil. Až pojedeš domů, nech ho na posledním kilometru jít jen krokem, aby vychladl. Koně, kteří se při tréninku příliš zpotí, se mohou snadno nachladit.

3. Kopytním háčkem vyčisti koni kopyta. Postupuj směren od patek ke špičce, odstraň všechno bahno a kamínky a ostatní nečistoty. Ujisti se, že střelkové rýhy po obou stranách jsou očištěny opravdu důkladně.

4. S hřebelcováním poníka začni na horní části krku na levé straně. Použij kartáč na tělo a hřebelcuj poníka širokými tahy po celém těle. Dej si na tom hodně záležet a pamatuj si, že se správně hřebelcuje po směru růstu srsti. Po několika tazích kartáč očisti kovovým hřbílkem, které pak taky vyčisti. Až nastřádáš slušnou hromádku srsti a různých nečistot, poznáš, že koně hřebelcuješ poctivě. Postupuj ke spodní části krku, k plecím, před hrudník a přední nohy až ke spodní části levé přední nohy. Pak je na řadě hřbet, bok a slabina. Vyhřebelcuj koni také břicho. Většina koní to nemá ráda, a tak moc netlač, ale buď rázná. Pokud ho budeš na břiše hřebelcovat jen zlehka, mohlo by to koně šimrat a zošklivil by si to ještě víc. Dál postupuj k hýždím a levé zadní noze. Někteří koně také nemají rádi, když je hřebelcuješ na vnitřní straně zadních nohou. Pokud je kůň neklidný a vypadá to, že by chtěl kopat, stáhni mu při čištění zadních nohou ocas dolů. Až budeš hotová, můžeš pokračovat na druhé straně. Nezapomeň mu také vyhřebelcovat krk v místě pod hřívou.

5. Sejmi koni ohlávku, přetáhni ji přes hlavu a uvaž kolem krku. Kartáčem na tělo jemně a opatrně vyčisti celou hlavu. Dej pozor, abys ho okrajem kartáče neuhodila. Nezapomeň na uši a na místo pod kšticí. Až budeš hotová, nasaď koni ohlávku zase zpátky.

6. Kartáčem na tělo přejeď koni kštici a hřívu. Pokud jsou žíně husté, hřebelcuj pomalu. Na koně s dlouhou a hustou srstí si přichystej rýžový kartáč.

7. Kartáčem na tělo vyhřebelcuj ocas. Začni v horní části, pak si jednou rukou ocas přidržuj a druhou odděl jednotlivé prameny a vyhřebelcuj je odshora dolů. Takhle postupuj, dokud není vyhřebelcovaný celý ocas.

8. Navlhči houbu, pořádně ji vyždímej a otři koni koutky očí. Pak ji znovu vymáchej a vyždímej a umyj mu nozdry.

9. Vezmi druhou houbu, namoč ji, vyždímej a vyčisti místo pod ocasem.

10. Pokud koně připravuješ na nějakou zvláštní příležitost a chceš, aby vypadal opravdu elegantně, můžeš mu namazat kopyta. Štětečkem nanes tenkou vrstvu oleje na kopyta a rozetři ji.

11. Pak ještě koně otři stájovou utěrkou, abys mu ze srsti odstranila poslední zbytky prachu.

12. A nakonec se na svého koně nebo poníka zálibně podívej. To je ale krasavec!

Je dobré vědět... Jak zvednout koni nohu
Přední noha: Postav se k noze, kterou chceš zvednout. Stůj proti koni tak, abys viděla jeho ocas. Rukou mu přejeď po zadní straně nohy odshora dolů, až nahmatáš spěnkový kloub. Kůň nohu možná zvedne sám. Pokud ne, uchop do ruky přední část spěnkového kloubu a ohybem v karpálním kloubu nohu zvedni. Pokud to bude nutné, opři se ramenem o koně, aby přenesl váhu na druhou nohu. Uchop přední část kopyta do pootevřené dlaně. Zadní noha: Postav se opět proti koni. Přejeď rukou po zadní části nohy až k hleznu, pak přejeď na přední část nohy a sjížděj po nártní kosti, až nahmatáš spěnku. Uchop v tomto místě nohu a zvedni ji.

Výživa a krmení koní

Chceme-li, aby náš kůň podával dobré výsledky, je zapotřebí zajistit mu kvalitní plnohodnotné krmivo. Jeho množství a složení musí být samozřejmě přiměřené práci, kterou kůň vykonává.
K tomu, abychom koni poskytli potřebnou výživu, musíme znát druhy krmiv.

Při krmení koně bychom se měli řídit určitými zásadami:
dodržovat dobu krmení, při krmení koně nerušit, krmit vícekrát denně menšími dávkami (nejčastěji 3x) a to: ráno (1/3 jádra, 1/4 objemné píce), odpoledne (1/3 jádra, 1/4 objemné píce) a večer (1/3 jádra, 1/2 objemné píce) a po krmení nechat koně alespoň 1 - 1 1/2 hod v klidu.

Napájení koní

Kůň musí mít neustále přístup k vodě (automatické napajedlo nebo vědro v boxe). Voda by měla být pitná, zdravotně nezávadná, čistá, bezbarvá, bez choroboplodných zárodků, nečistot a zápachů. Její teplota by měla být 10 - 15°C.

Denní spotřeba vody je asi 20 - 40 litrů. Samozřejmě záleží na pracovním zatížení, ročním období, vlhkosti vzduchu, ale také složení krmné dávky. Před prácí nemá kůň dostávat velké množství vody, to platí především u koní dostihových.

Hlavně ale musíme vědět, že nesmíme napájet koně bezprostředně po výkonu a koně zpoceného. Tomu podáme nejprve trochu sena a teprve potom můžeme napojit.

Příklad denní krmné dávky sportovního a rekreačního koně:

Sportovní kůň
Oves - 5 - 7 kg, seno - 8 kg
Otruby, kukuřičný šrot nebo jiné příměsi - 1/2 kg
Vitamíny - např. EFFOL CONDI - odměrku do ovsa
Mrkev (v zimním období) - 2 - 3 kg

Rekreační kůň
Oves - 4 - 6 kg, seno - 6 - 7 kg
Otruby pšeničné nebo jiné příměsi - 1/2 kg např. každý druhý den
Vitamíny - podle aktuálních potřeb
Mrkev (v zimním období) - 2 kg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Poklona :))

(Kájů, 21. 4. 2012 17:02)

Máš skvělej blogís :) Díky moc

pece o kone

(veronika, 3. 11. 2009 17:12)

je to dobry