Klusácké dostihy původně vznikly v Nizozemsku. Již v 16. století se během různých trhů a oslav závodilo v klusu na krátkých tratích. Závodilo se pod sedlem na domácích koních, které můžeme přirovnat k dnešnímu frískému koni. Dnes jsou klusácké dostihy v sulce mezinárodním vrcholovým sportem. Účastníci, diváci a další milovníci tohoto sportu se celý rok sjíždějí do velkých klusáckých center nebo do menších sezonních závodišť.
Klusácké dostihy - V klusáckých dostizích jde o rychlost koně v klusu. Kůň je zapřažen v sulce a dostih se běhá na speciální klusácké dráze. Jednoho dostihu se může zůčastnit maximálně šestnáct koní. Jejich jména a jména jezdců v sulce jsou uvedena v oficiálním dostihovém programu, který slouží také jako informační pramen pro uzavírání sázek. Klusácké dostihy se většinou konají na tratích dlouhých 1600 až 3400 m. Cválat v klusáckém dostihu není dovoleno.
Sulka - Sulka je dvoukolový vozík na vzdušných pneumatikách a z lehkého materiálu.
Jezdec - Jezdec sedící v sulce vede koně v dostihu. Jezdec sedí těsně za koněm, nohy má rozevřené a zapřené ve zvláštních opěrkách. Během dostihu má jezdec dres určité barvy, která je uvedena v dostihovém programu.
Klusácké dostihy na krátkých tratích - Klusácké dostihy na krátkých tratích se běhají na vzdálenost 300 m. Takové dostihy se běhají hlavně v létě a představují tradiční vrcholné ukončení místních letních svátků.
Monté - Monté je klusácký dostiih na osedlaných koních. Závodí se tedy pod jezdcem a tratě bývají dlouhé 1600 až 2600 m.
Start z jedné mety - Dostih z jedné mety znamená, že koně startují ze stejné vzdálenosti. K tomu se většinou pouřívá speciálně uuprravené auto s rameny, za nímž se koně řadí, a na startovací metě jsou již v plném tempu. Auto po startu zaklapne ramena a sjede zz dráhy. Místo ramen lze použít také vlajkový pás. Start s vyrovnanou metráží je start bez auta, kdy koně startují z různých vzdáleností. Klusáci s nejlepčí vykonností starrují s handicapem, který je vyjádřen s vyšší metráží při dostihu.
Vyhraná částka - Vyhraná částka je celková finanční částka, kterou kůň získal umístěním v dostizích.
Cíl - V cíli není vždy jasné, kdo je vítězem dostihu. Proto se při každém dostihu pořizuje cílová fotografie. Klusák nesmí v dostihu ani při projíždění cílem cválat nebo jít v mimochodu.
Dead heat / Mrtvý dostih - Dead heat je dostih, ve kterém cílová fotografie prokáže, že do cíle doběhli dva nebo více koní současně. V takovém případě se výherní částka nnapříklad pro první a druhé místo sečte a rozdělí mezi vítěze.
Mimochodník - Mimochodník je kůň, který se pohybuje v mimochodu. Nohosled mimochodníka v klusu je laterální, a nikoli diagonálnií jako u klusáka. Na zem dopadá levá zadní a levá přední za sebbou a následují pravá zadní a pravá přední za sebou. Celkem slyšíme čtyři údery. V některých zemích se vypisují klusácké závody pro mimochodníky.
Cválání - Pro klusáka zapřaženého v sulce je rozhodující čistota jeho chodu. Pokud kůň během dostihu nacválá nebo jde nečistým chodem, je diskvalifikován.
Trénink dostihovýých klusáků - Klusáci se trénují zhruba šestkrát v týdnu. Čtyřikrát týdně běhají klusáci přibližně 14 km dlouhé kondiční tratě. Zbylé dva dny se běhá takzvaná rychlá práce, tj. koně absolvují přiblližně 4 km ve velmi rychlém klusu.
Dvoukolák - V treéninku je klusák zapřažen do tréninkového dvoukoláku, který je těžší než závodní sulka.
Can´t see back - Can´t see backje název pro vlněné polštářky, které se připevňují na dostihovou ohlávku tak, aby kůň neviděl za sebe. Někteří koně jsou velmi nervózní, vidí-li za sbou klusat jiného koně. Nervozita a neklid narušují pravidelnost chodu, což nepřispívá rychlosti a soustředění. Koním, kteří snadno zneklidní, tyto polštářky pomáhají. Pro dostihové cvalové koně, kteří mají obdobný problém, existují speciální masky s náočnocemi.